Formistan Forumları  
Geri Git   Formistan Forumları > Kültür, Sanat ve İnsan > Bilgi Kulübü > Eğitim

Kimyasal Silah Olarak Bilinen Gazlar Ve Canlılar Üzerindeki Etkileri

Eğitim forumunda yer alan Kimyasal Silah Olarak Bilinen Gazlar Ve Canlılar Üzerindeki Etkileri konusu , Kimyasal Silah Olarak Bilinen Gazlar Ve Canlılar Üzerindeki Etkileri Kimyasal silah olarak bilinen gazlar nelerdir bu gazların canlılar üzerindeki etkileri nelerdir - Kimyasal silah olarak bilinen gazlar isimleri - Kimyasal ...

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 01-06-2011, 07:17   #1 (permalink)
 
RÜZGAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Kimyasal Silah Olarak Bilinen Gazlar Ve Canlılar Üzerindeki EtkileriKimyasal Silah Olarak Bilinen Gazlar Ve Canlılar Üzerindeki EtkileriKimyasal silah olarak bilinen gazlar nelerdir bu gazların canlılar üzerindeki etkileri nelerdir - Kimyasal silah olarak bilinen gazlar isimleri - Kimyasal silah olarak bilinen gazlar etkileri(a)Boğucu Gazlar:

(1)Fosgen: 20 ‘C de renksiz gaz,halinde taze biçilmiş ot ve yeşil mısır kokusunda, göz ve cilde etkisi olmayan ,1-3 saate kadar etkileme hızı olan ve ciğerleri yakan ve kabartan bir gaz.

(2)Difosgen: 20’C de renksiz sıvı halinde,taze biçilmiş ot ve yeşil mısır kokusunda, hafifçe göz yaşartan 1-3 saate kadar etkileme hızı olan ,ciğerleri yakan ve kabartan bir gaz

(b) Sinir Gazları:

(1) Tabun: 20’C de sıvı kahverengi, hafif meyvemsi kokusunda(saf iken yok), göz ve cilde etkisi çok yüksek ,etkileme hızı çok hızlı ,nefes kesici ve öldürücü bir gazdır.

(2) Sarin: 20’Cde renksiz sıvı, saf halindeyken kokusuz,göz ve cilde etkisi çok yüksek,etkileme hızı çok yüksek,nefes kesici ve öldürücü bir gazdır.

(3) Soman: 20’C de sıvı,renksiz,saf değilse meyve kokusunda,göz ve cilde etkisi çok yüksek,etkileme hızı çok yüksek,nefes kesici ve öldürücü bir gazdır.

(4) Kalıcı Sinir Gazı: 20’Cde Sıvı,renksiz, kokusuz, göz ve cilde etkisi çok yüksek, hızlı etkilemesi olan,nefes kesici ve öldürücü bir gazdır.

(c) Kan zehirleyici Gazlar:

(1)Hidrojen Siyanür: 20’CdeGaz veya sıvı halinde, renksiz,şeftali çekirdeği kokusun da,göz ve cilde etkisi hafif,etkileme hızı çok yüksek,vücudun oksijen kullanımını önler ve nefes alma hızını azaltır.

(2):Siyaanogen Klorür: 20’CdeGaz halinde,renksiz,kokusu Hidrojen Siyanür gazına benzer,göz yaşartıcı ve tahriş edicidir,nefes alma hızını azaltır ve boğar.

(3)Arsin: 20’CdeGaz halinde,renksiz, hafif sarımsak kokusunda, göz ve cilde etkisi olmayan, 2 saatten 11 güne kadar etkisi olan, kanı, ciğerleri ve böbrekleri zehirleyen bir gazdır.

(d) Yakıcı Gazlar:

(1)Damıtılmış iperit(Hardal)gazı: 20’Cde sıvı halinde,renksiz veya soluk sarı,sarımsak kokusunda,gözlere çok cilde daha az etkisi olan,etkileme hızı günlerce süren,yakıcı,dokuları tahrip eden,damarları yaralayan bir gazdır.

(2) Nitrojen iperit: 20’Cde koyu sıvı halde,balık veya küf kokusunda gözlere çok cilde daha az etkisi olan,12 saatten daha fazla etkileme hızın sahip olan,yakıcı,solunum sistemlerini etkileyici,dokuları parçalayan,damarları yaralayan bir gazdır.

(3)Fosken oksim: 20’Cde katı veya sıvı halinde,renksiz,keskin nüfus edici bir kokuya sahip,göz,cildi ve burnu tahriş edici,etkileme hızı temasla olan,göz ve burun mukozalarını aşırı derecede tahrip eden ve hızla sivilce yapan bir gazdır.

(4)Levizit:20’Cde koyu yağlı sıvı halde,ıtır çiçeğine benzer kokusu olan,göz korneasını zedeleyen,etkileme hızı çabuk olan,Hardal gazı gibi etkileri olan ve tüm vücudu etkileyebilen bir gazdır.

(5)İperit levizit: 20’Cde koyu yağlı sıvı halde,sarımsak kokusunda,göz ve cilde etkisi çok yüksek olan, ani batıcı etkisi ile berber yakıcı etkisi de (yaklaşık 13 saat) olan ve bütün vücudu da zehirleyebilen bir gazdır.

(6)Etildikloro-arsin: 20’Cde sıvı halde renksiz, meyve kokusunda fakat tahriş edici, solunum sistemini tahrip eder, gözleri etkiler, yakar, öldürücü bir gazdır.

(7)Fenildikloro-arsin: 20’Cde renksiz ve sıvı halde,gözleri yaralayan cilde etkisi daha az olan,tahriş edici,mide bulandıran ve kusturan,yakıcı bir gazdır.

(8)Metildikloro-arsin: 20’Cde renksiz sıvı halde,kokusuz,göz korneasını zedeleyen,etkileme hızı yüksek olan,solunum sistemini tahriş eden,gözleri ve ciğerleri yaralayan bir gazdır.

(e) Kusturucu Gazlar:

(1)Difenilklor-arsin: 20’Cde beyaz katıdan kahve rengine,kokusuz,etkileme hızı çok hızlı,baş ağrısı,kusma ve mide bulantısı yapan bir gazdır.

(2)Adamsit: 20’Cde sarıdan yeşil katıya,kokusuz,etkileme hızı çok yüksek,soğuk semptomlar gibi baş ağrısı,kusma ve mide bulantısı yapabilen bir gazdır.

(3)Difenilsiyo-noarsin:20’Cde beyazdan pembe katıya,acıbadem sarımsak karışımı bir kokuya sahip olan, Adamsit gazı gibi etkileri olan bir gazdır.

(f) Göz yaşı getiren gazlar:

(1)Klorbasetofenon: 20’Cde katı halde,elma çiçeği kokusunda,göz ve cilde tahriş edici etkilere sahip,anında etkileme hızı olan,göz yaşartan,solunum sistemlerini tahriş eden bir gazdır.

(2)Kolrfomdakloroasetofenon: 20’Cde sıvı halde,klor kokusunda,ciddi göz tahrişi hafif cilt tahrişi yapabilen ,anında etkileyici,göz yaşartıcı. solunum sistemlerini tahriş eden bir gazdır.

(3)Kloroformda,kloroesetofenon vekloropikrin: 20’Cde sıvı halde,sinek kağıdı kokusunda,anında etkileme hızı olan,kusturucu gaz,boğucu gaz ve göz yaşartıcı gaz etkilerini gösterir.

(4)Karbontetrak klorürde ve benzinde kloreasetefenon: 20’Cde sıvı halde,benzin kokusunda, geçici ciddi göz tahrişi,hafif cilt tahrişi, anında etkileme hızı olan, güçlü bir göz yaşartıcı gazdır.

(5)Bromobenzilsiyanür: 20’Cde sıvı halde,bozuk meyve kokusunda,göz ve cilde tahriş edici toksin olmayan,anında etkileme hızı olan,gözleri ve solunum yıllarını tahriş eden bir gazdır.

(6)O-Klorobenzilmalononitril: 20’Cde renksiz ve sıvı halde,biber kokusunda,göz ve ciltte çok tahriş edici olmayan,anında etkileme hızı olan,bir gazdır.

(g) Uyuşturucu gazlar, farkoşimik:

(1)Quinucloynil Menzilate: 20’Cde gri beyaz duman renginde,aerosol halinde,kokusuz,göz ve cilde etkisi olmayan,etkileme hızı yavaş olan,uyuşturucu bir gazdır.

(h) Gizleyici ve Perdeleyici Sis Maddeleri:

(1)Titanyum tetra klorür: 20’Cde renksiz,sıvı halde,cildi aşındıran,hafif yanma hissi veren bir gazdır.

(2)Kükürttirioksit, klorosülfonik asit çözeltisi:20’Cdesıvı halde,cildi daha çok aşındıran bir gazdır.

(3)Heksakloretan: 20’Cde katı halde,yoğun olarak solunursa çinko zehirlenmeleri etkisi gösterir.

(4)Beyaz Fosfor: Kibrit kokusunda, yavaş yavaş iyileşecek yaralar yapan, zehirli olup, kemiğin çürümesine neden olan bir gazdır.
RÜZGAR isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz.


Seçenekler
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Reklamların Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri RÜZGAR Annelik ve Aile 0 23-05-2011 08:40
Reddedilmenin Kişiler Üzerindeki Etkileri Miм'e αşıк вiг иuи'uм. Psikoloji 0 17-05-2011 20:28
Gürültünün Sağlık Üzerindeki Etkileri RÜZGAR Sağlık Haberleri ve Bilgi Paylaşımları 0 25-04-2011 18:30
Boşanmanın çocuk psikolojisi ve gelişimi üzerindeki etkileri 'BERRAK Psikoloji 0 24-04-2011 00:34
Hava Direncinin Motosiklet Üzerindeki Etkileri 'BERRAK Motosiklet 0 10-04-2011 14:59


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 08:39.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.

Forum Sitemizde,5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K'nın 125.Maddesine Göre Bütün Üyelerimiz Yaptıkları Paylaşımlardan Sorumludur.Site Hakkında Yapılacak Tüm Şikayet,öneri vb işlemler için İletişim Adresimizden Bize ulaşabilirsiniz.