Formistan Forumları  
Geri Git   Formistan Forumları > Bilgisayar ve Teknoloji > Elektronik ve Teknoloji > Elektronik

Hoparlörün Yapısı

Elektronik forumunda yer alan Hoparlörün Yapısı konusu , Hoparlörün Yapısı Hoparlör, elektrik akımı değişimlerini ses titreşimlerine çeviren alettir. 1920 yıllarında elektrikli ses dalgalarının kaydedilip yayınlanmasına imkân sağlayan buluşlar ortaya çıktı. Bu buluşların neticesinde ilk hoparlör 1924-1925 yıllarında yapılmıştır. ...

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18-09-2011, 00:16   #1 (permalink)
 
RAPAEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Hoparlörün YapısıHoparlörün Yapısı

Hoparlör, elektrik akımı değişimlerini ses titreşimlerine çeviren alettir.
1920 yıllarında elektrikli ses dalgalarının kaydedilip yayınlanmasına imkân sağlayan buluşlar ortaya çıktı. Bu buluşların neticesinde ilk hoparlör 1924-1925 yıllarında yapılmıştır. Chester W. Rice ve Edward W. Kellogg tarafından yapılan çalışmalar hoparlörü geliştirdi. Bu iki bilim adamının ortaya çıkardığı sistem, günümüzde önemli değişikliğe uğramamıştır.

Çalışma şekillerine göre elektrodinamik, magnetostatik, elektrostatik ve elektromanyetik hoparlör olmak üzere dört tip hoparlör vardır. Hareketli bobinli hoparlörler, daire veya elips biçiminde bir diyaframdan meydana gelir. Diyafram ortası ve kenarları boyunca dizilen yaylarla metal bir çerçeveye asılıdır. Diyaframın ortasında sıkıca tutturulmuş silindir şeklinde bir çekirdek ve üstüne sarılı bir ses bobini bulunur. Bobin ve çekirdek bir mıknatısın kutupları arasına yerleştirilmiştir. Önceleri, bir yükselticiden alınan doğru akımla çalışan elektromıknatıslar kullanılıyordu, günümüzde yumuşak demirden kalıcı mıknatıslar veya seramik maddeler kullanılmaktadır.

Bu resim ufaltıldı. Orjinal halini görmek için buraya tıklayabilirsiniz ( Orjinal Boyut 906x796 px ve 390 KB )
RAPAEL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18-09-2011, 00:17   #2 (permalink)
 
RAPAEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Cevap: Hoparlörün Yapısı

Hoparlörün çalışma prensibi dinamik mikrofonlara çok benzer.
Bir elektromagnetik etki hareketi verir. Bu nedenle adına Dinamik hoparlör denmiştir. Ancak, bütün hoparlörler Dinamik karaktere sahip olduğundan her defasında "Dinamik" kelimesini kullanmaya gerek duyulmamaktadır.
Çalışma prensibi şöyledir:

Bir sabit mıknatıs üzerine, ileri-geri hareket edebilen bir bobin yerleştirilmiştir. Bu bobin, dayanıklı özel bir kağıttan yapılmış olan, huni şeklindeki mambrana bağlıdır.
Bobin, ses frekansı geriliminin etkisiyle ileri-geri hareket ettikçe kağıt mambranı titreştirir. Bu titreşim sese dönüşür.
Bobin ileri-geri hareketi nasıl sağlanmaktadır?
Bobin hareketi üretim türüne göre şu iki şekilde sağlanabilir:
1. Bobin Hareketi:

Şekil 7.10 'da görüldüğü gibi bir sabit mıknatıs çubuk N ve S şeklinde kutuplandırılmıştır.
Elektromagnetizma prensibine göre;

Bir bobinden akım geçerse, bu bobin, el parmakları akım yönünü gösterecek şekilde sağ ele alındığında, baş parmak N kutbunu gösterecek şekilde mıknatıslanır.
Yine, magnetizma prensibine göre;

Aynı adlı kutuplar birbirini iter.
Ters adlı kutuplar birbirini çeker.
Bu prensipler, Şekil 7.10 'da uygulanırsa, bobinden geçen akım, bobini "S" kutbu üste gelecek şekilde mıknatısladığı zaman iki "S" kutbu birbirini iteceğinden bobin ileri doğru hareket eder ve kağıt mambranı öne doğru iter.
Bobinden geçen akım ters yöne döndüğünde bobinin üst birimi N kutbu şekline dönüşeceğinden sabit mıknatısın S kutbu tarafından çekilir. Ve bobin geriye doğru hareket eder. Bu hareket sırasında kağıt mambranı geriye çeker.
Bu işlem ses frekansı geriliminin uygulanması sonucunda oluşursa, mambran da ses frekansı ile titreşir ve mikrofona gelen sesin veya plağa yada banda kayıtlı sesin aynısı hoparlörden yayınlanır.
2. Bobin Hareketi:

Bobin hareketinin sağlanmasındaki ikinci uygulama; Şekil 7.11 'de görüldüğü gibi, bobin iki halka şeklindeki N-S kutbunun arasında olabilir. Bu durumda, sabit mıknatısın kuvvet çizgileri, iki kutup arasında düz çizgiler halinde oluşacaktır.
Bu kuvvet çizgileri içerisinde kalan bobin kısmından akım geçtiğinde Faraday kanununa göre bobin hareket eder.
Faraday Kanunu:

 1. Magnetik alan içerisindeki bir iletken, magnetik alan kuvvet çizgilerini kesecek şekilde hareket ettirilirse, bu iletken içerisinde bir elektrik akımı oluşur.
 1. Bir magnetik alan içerisindeki iletkenden akım geçirilirse, bu iletken magnetik alan kuvvet çizgilerine dik doğrultuda hareket eder.

  Hareket yönü, iletkenden geçen akım yönüne ve magnetik alan kuvvet çizgilerinin yönüne göre, Lenz kanunu uyarınca sağa ve sola doğrudur.

  Bir hoparlördeki bobinin hareketi de "Faraday" kanununa göredir. Hareket yönü de "Lenz kanununun" üç parmak kuralına göre bulunur.
Hoparlörlerin Karakteristikleri ve Empedansı

Bir hoparlörün başlıca karakteristikleri şöyledir:
 • Frekans karakteristiği
 • Empedans karakteristiği
 • Akustik karakteristiği
 • Gücü
 • Distorsiyonu
Hoparlörlerin büyüklük ve güçlerine göre üretebilecekleri frekanslar ve ses kalitesi değişir. Bu değişime empedanslarının da etkisi vardır.
Bu nedenle kullanılacak hoparlörün, frekans karakteristiğinin, gücünün ve empedansının bilinmesi gerekir.
RAPAEL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18-09-2011, 00:17   #3 (permalink)
 
RAPAEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Cevap: Hoparlörün Yapısı

Hoparlörlerin Frekans Karakteristikleri
Bir hoparlörün kalitesi hakkında en iyi fikri Frekans Karakteristiği verir.
Hoparlörden bütün ses frekansı bandını aynı güçte ve distorsiyonsuz vermesi istenir. Ancak bu mümkün olmamaktadır.
Şekil 7.12 'de mambram çapı 10 cm olan bir hoparlörün frekans karakteristiği verilmiştir. Görüldüğü gibi, 10 KHz 'in üstünde ve 100 Hz 'in altında ses şiddeti birden düşmektedir.
Bu nedenle kaliteli yayınlar için büyük ve küçük çaplı iki hoparlör kullanılır.
Küçük çaplı hoparlörler yüksek frekansların, yani tiz seslerin yayını için daha uygundur. Bu tür hoparlörlere Tvitır (Tweeter) denir. Büyük çaplı hoparlörler ise, alçak frekansların yani BAS seslerin yayını için daha uygundur. Bu tür hoparlörlere Vufır (Woofer) denir.
Daha kaliteli yayınlar için, orta frekanslara ait ayrı bir hoparlör daha kullanılır. Buna da Skuavkır (Squawker) denir.
İkili ve üçlü hoparlörlerde frekans ayrımı için Filtre kullanılır. Şekil 7.13 'te üç kullanım görüntüsü verilmiştir.

Şekil 7.12 - 10 cm çapındaki bir hoparlörün frekans karakteristiği
Hoparlörlerin ve özellikle de Hİ-Fİ hoparlörlerin yayın kalitesini arttırmak ve kayıplarını azaltmak için özel kabinler vardır.
Böylece 10 - 20000 Hz arasında yeterli ses şiddetinde yayın yapılabilmektedir.
Aslında, DIN 54.500 normuna göre, Hİ-Fİ 'ler de 50-12500 Hz oranı işitilebilir bir yayın için yeterli bulunmuştur.
Şekil 7.12 'de de belirtilmiş olduğu gibi70 Hz 'den önceki 20000 Hz 'den sonraki frekanslarda 50 db (desibel) 'lik çıkışlar vermektedir.Düzgün bir çıkış olmamasına rağmen işitilebilen seviyedeki bir çıkıştır. Uçak gürültüsünün 100 - 120 db arasında olduğu düşünülürse 50 db 'de de işitme olabilecektir. Ancak dünya standartlarında 52 db 'in altındaki çıkışlar normal bulunmamaktadır.

Bazı hallerde de, yüksek ve alçak frekans hoparlörleri Şekil 7.14 'te görüldüğü gibi iç içe monte edilir.
RAPAEL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18-09-2011, 00:17   #4 (permalink)
 
RAPAEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Cevap: Hoparlörün Yapısı

Hoparlörlerin Empedans Karakteristikleri
Hoparlörün empedans karakteristiği, empedanslarının frekansa göre değişimini gösteren bağıntıdır.
Hoparlörlerin bütün frekans bandındaki empedansları biraz karışıktır. Zira frekans bandının her tarafındaki empedans görüntüsü aynı değildir.

Burada en tipik bölüm olan Alçak Frekans bölgesindeki durum incelenecektir.
Alçak frekanslardaki hoparlör elektrik devresinin eşdeğeri Şekil 7.15 (a) 'da verilmiştir. Şekilde görüldüğü gibi bobinin bir "R" DC direnci, bir de AC 'deki empedansı var. Ayrıcada kağıt mambanın kütlesi ve bunu gövdeye tutturan askı (süspansiyon) malzemesinin sertlik derecesi, titreşim frekansı ile ilgilidir. Bu mekanik bölümler bir elektriksel Paralel Rezonans devresi etkisi gösterirler.
Bu etki şöyle olmaktadır:
Bir L bobini ve C kondansatörünün paralel bağlantısı halindeki rezonans frekansı şöyledir:


fr=1/2.π.√L.C
Bir hoparlörün rezonans frekansı ise şöyle ifade edilir:

fm=(1/2.π).Ss/Md
Buradaki, "Ss"mambranın askı malzemesinin sertlik derecesi, "Md" ise, mambranın hareketli (dinamik) kütlesidir.
Yukarıdaki bağıntıları birbirine benzetmek için mambran askı malzemesinin esnekliği esas alınırsa:

Esneklik = 1/Sertlik 'dir. Yani, Cs =1/Ss yazılabilir. Buna göre;
Hoparlör rezonans frekansı şöyle olur: fm=1/2.π.Md/Cs
Bu bağıntıdan da görüldüğü gibi;

Mambranın kütlesi (Md); elektrik devresindeki bobin (endüktans)gibi etki etmekte, askı maddesinin esnekliği ise, bir kondansatör gibi etki etmektedir.
Mambran titreşimi ses frekansını ürettiğine ve bu frekansta elektriksel devrenin frekansına eşit olduğuna göre yukarıdaki bağıntıdan hesaplanacak fm (bu genel olarak "fr" şeklinde yazılır.) elektriksel devrenin de rezonans frekansı olarak etki yapmakta ve fr frekansında elektriksel devrenin empedansı (Z) Şekil 7.14 (b) 'de görüldüğü gibi büyük bir değere ulaşmaktadır. "fr" 'den küçük frekanslarda hoparlör bobininin L endüktif reaktansı çok küçülmekte ve devrede daha çok R DC direnç değeri etkinlik göstermektedir.


Şekil 7.15 - Hoparlörün Empedans Karakteristiği
(a) - Elektriksel eşdeğeri
(b) - Empedansının frekansa göre değişimi
Şekil 7.15 'ten de görüldüğü gibi REZONANS olayı küçük (Bas) frekanslarda gerçekleşmektedir. Rezonans frekansı hoparlörün mambran çapına göre değişir.

1200 Hoparlörden en iyi randımanı alabilmek için hoparlör empedansının yükselteç çıkış empedansına eşit olması gerekir. Eşitlik kontrolü, 1000 Hz 'de yapılır. Uzak mesafelerde hoparlör empedansını hat empedansına uyduran transformatör konur. Yükselteç çıkış empedansı, yükselteç tarafından hatta doğru ölçülen empedansa uygundur.
Hoparlörlerin empedansı genelde 4,6,8 ve 16 Ω 'dur. Bu değerler 800 Hz veya 1000 Hz 'de ölçülen değerler olup, değer empedansı (rated impedance) olarak anılır. Hoparlör gövdelerine de bunlar yazılır.
Değer empedansları Ohmmetre ile ölçülen DC direncinden biraz büyüktür.
Örneğin: DC direnci 3.5 Ω olan bir hoparlörün değer empedansı 4 Ω 'dur.

RAPAEL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18-09-2011, 00:17   #5 (permalink)
 
RAPAEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Cevap: Hoparlörün Yapısı

Hoparlörlerin Akustik Radyasyonu

Hoparlörlerin akustik radyasyonu, diğer bir deyimle Ses şiddeti veya gücü, Şekil 7.16 'da görüldüğü gibi, hoparlör ekseninden uzaklaştıkça azalmaktadır. Sembolik olarak gösterilmiş olan bu değerler, değişik yönlerde, hoparlörden aynı uzaklıktaki noktalarda desibel (db) olarak ölçülmüş değerlerdir. Ses şiddetindeki bu azalma yüksek frekanslarda daha az olmaktadır.Şekil 7.16 - Hoparlörün ses şiddetinin eksene uzaklık derecesine göre değişimi
RAPAEL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz.


Seçenekler
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Boğazın yapısı » Rєиgαгєик « Sağlık Haberleri ve Bilgi Paylaşımları 0 15-07-2011 12:46
Lewis Yapısı RÜZGAR Eğitim 0 01-06-2011 07:02
Yas yapısı İKRA U-Ü-V-Y 0 08-05-2011 02:58
Omurganın yapısı RAPAEL Sağlık Haberleri ve Bilgi Paylaşımları 0 03-05-2011 10:26
Beynin Yapısı ค ร ђ к Psikoloji 0 02-05-2011 21:26


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 03:22.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.

Forum Sitemizde,5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K'nın 125.Maddesine Göre Bütün Üyelerimiz Yaptıkları Paylaşımlardan Sorumludur.Site Hakkında Yapılacak Tüm Şikayet,öneri vb işlemler için İletişim Adresimizden Bize ulaşabilirsiniz.