Formistan Forumları  
Geri Git   Formistan Forumları > Hayat ve Eğlence > İslam ve Din Bölümü

Hz. Musa'ya İlk Vahiy Nerede Geldi

İslam ve Din Bölümü forumunda yer alan Hz. Musa'ya İlk Vahiy Nerede Geldi konusu , Hz. Musa'ya İlk Vahiy Nerede Geldi Tuva Vadisi Nerede - Hz. Musa'ya Gelen İlk Vahiy - Vahiy - Tuva Vadisi Hakkında Soru Kur'an-ı Kerim'de bahsi geçen kutsal Tuva Vadisi nerededir? ...

Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 18-08-2011, 17:21   #1 (permalink)
 
Downey Jr. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Standart Hz. Musa'ya İlk Vahiy Nerede GeldiHz. Musa'ya İlk Vahiy Nerede Geldi

Tuva Vadisi Nerede - Hz. Musa'ya Gelen İlk Vahiy - Vahiy - Tuva Vadisi HakkındaSoru

Kur'an-ı Kerim'de bahsi geçen kutsal Tuva Vadisi nerededir? Hz. Musa'ya ilk vahiy neden bu vadide gelmiştir?


Cevap
Değerli kardeşimiz;

Kuran'da iki yerde geçen(Taha 20/12; Naziat 79/16) Mukaddes Vadi Tuva, Şam çölünde Tur-i Sina dağının eteğinde bir vadidir.

Tuva, bu vadinin ismi ve onun açıklamasıdır. Önce temiz ve mübarek demek olan "mukaddes" sıfatıyla nitelenmesi ilâhî feyiz ve bereketin önce temiz kalplere geleceğine ve dolayısıyla her şeyden önce temizliğin gerekli olduğuna dikkat çekmektir.

Nitekim Tâhâ Sûresi'nde "Haydi papuçlarını çıkar. Çünkü sen mukaddes Tuvâ Vadisi'ndesin."(Tâhâ, 20/12) buyrulmuştu.

Bazı alimler bu kelimeyi "iki kez" mânâsına alarak "iki kat mukaddes kılınmış vadi" demek olduğunu söylemişler dir. Bu durumda "iki defa takdis" mânâsında "mef'ulü mutlak" demek olup aynı hatırlatmayı te'kit (vurgu) ile yapmış olur. (Elmalılı, Naziat 16. ayetin tesfiri)

Hz. Musa'dan niçin pabuçlarını çıkarmasının istendiği açıklanır ken bazı müfessirler pabuçların yapıldığı malzeme üzerinde durmuşlarsa da, daha çok ayaklarının o kutsal mekâna doğrudan temas etmesinin ve bereketinden nasiplenmesinin istendiği yorumu tercih edilmiştir. (bk. Taberî, ilgili ayetin tefsiri)

Ayrıca buna ilave olarak, ilâhî vahye muhatap olacak olan Musa'nın kendisini ruhen buna hazırla masının amaçlandığı, dolayısıyla kendisine çeki düzen vermesi ve daha özel bir saygı göstermesi için uyarıldığı söylenebilir. İbn Atıyye de buna yakın bir yorum yapmaktadır. (bk, Taberî, İbn Atıyye, ilgili ayetin tefsiri)

Diğer taraftan, ilâhi vahiy Tûvâ vadisinde surete yönelip tecelli edince, vahye refakat eden sayısı belirsiz melekler bu vadiyi doldurmuş bulunuyordu. Özellikle ilâhî buyruğu yerine getirmekle görevli olup işleri yöneten "Müdebbirat" adlı melekler, vadiyi bereketlendirmiş bulunuyorlardı. O halde kutsallığa, feyiz ve berekete nail olan vadi topraklarında, ilâhî vahyin tecellisi karş sında ayakkabıları çıkarmak edeptendi. Tâki beden toprakla temas kurup oradaki ilâhî feyiz ve akımı kalbe ve kafaya iletme imkânına daha çok eriş sin.

Bu kutsal vadide peygamberlik görevi Hz. Musa'ya verildi. Bütün vücudu gelen sese kulak oldu. Dikkati tek noktada toplandı. Gelen ses kulaktan kalbe intikal edip ruhu sardı. O nedenledir ki, kutsal Kabe'de yalınayak bir vaziyette tavaf yapılır.

Olayın Seyri Ve Nedeni

Musa Peygamber'in soğuk bir mevsimde ehlini alıp Medyen'den yola çıkması, hem sebepsiz, hem de rastgele değildir. Aldığı ilham üzerine Medyen'i terkedip Mısır'a İsrail oğulları'na gitmesi gerekiyordu.

Hz. Musa, daha önce Mısır'da yanlışlıkla bir adam öldürmesi ve ortalığın onun aley hine iyice karışması sebebiyle, yine kalbine doğan ilham üzerine Mısır'ı terkedip Medyen'e gitmiş ve orada Şuayb Peygamber'in kızıyla evlenmişti. On yıla yakın Medyen'de kalıp Şuayb Peygamber'in rahle-i tedrisinde de iyice yetiştikten sonra onu bekleyen daha önemli ve büyük hizmetler bu lunuyordu.

Her şeyden önce azıp sapıtan, İsrail oğullarına ikinci, hattâ üçüncü sınıf vatandaş muamelesini reva gören, bu da yetmiyormuş gibi, kendini ilâhlaştıran Firavun'u doğru yola davet etmek ve özellikle İsrail oğul -larını o zulüm ve işkenceden kurtarmak gerekiyordu.

İşte Hz. Musa Peygam ber'in ailesiyle birlikte Medyen'den çıkmasının ve bu arada Tûvâ vadisin den geçerken ilâhî hitaba mazhar olmasının sebep ve hikmetlerinden biri de budur. (bk. Celal Yıldırım, İlmin Işığında Asrın Kur’an Tefsiri, Taha 16. ayetin tafsiri)

Selam ve dua ile...
Downey Jr. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz.


Seçenekler
Stil


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İlk madalya Fadime'yle geldi Pαгиαssσs ★ Spor Haberleri 0 17-08-2011 08:27
İlk vahiy'den sonra, kısa bir süre vahyin arkası kesildi Yavuz İslam ve Din Bölümü 0 14-07-2011 20:35
İlk gelen vahiy Peygamberimiz’in (s.a.v.) üzerinde nasıl bir etki yaptı? Homeros Rasulullah (S.A.V) 0 09-06-2011 12:45
İlk Vahiy Peygamberimize Ne Zaman Gelmiştir 'BERRAK Rasulullah (S.A.V) 0 02-06-2011 00:07
İlk kurşun neresine geldi? Downey Jr. Güncel Haberler 0 03-05-2011 16:35


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 09:12.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.

Forum Sitemizde,5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K'nın 125.Maddesine Göre Bütün Üyelerimiz Yaptıkları Paylaşımlardan Sorumludur.Site Hakkında Yapılacak Tüm Şikayet,öneri vb işlemler için İletişim Adresimizden Bize ulaşabilirsiniz.