Formistan Forumları  
Geri Git   Formistan Forumları > Bilgisayar ve Teknoloji > İşletim Sistemleri > Windows 7

Windows 8 İle Windows 7 Arasındaki Farklar

Windows 7 forumunda yer alan Windows 8 İle Windows 7 Arasındaki Farklar konusu , Windows 8 İle Windows 7 Arasındaki Farklar Windows 8 İle Windows 7 Arasındaki Farklar Windows 8′in Windows 7′den Farkları Windows 7′de Olmayanlar Uzun süre dedikoduları yapıldıktan sonra geçtiğimiz gün Amerikada ...

Yeni Konu aç Cevapla

LinkBack Seçenekler Stil
Alt 10-09-2012, 01:44   #1 (permalink)

- Аvαяoѕα. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

tick Windows 8 İle Windows 7 Arasındaki Farklar

Windows 8′in Windows 7′den Farkları

Windows 7′de Olmayanlar

Uzun süre dedikoduları yapıldıktan sonra geçtiğimiz gün Amerikada Build etkinliğinde tanıtılan Windows 8, bambaşka bir kullanıcı deneyimi yaşatacağa benziyor
Bir çok yenilik ile birlikte gelen Windows 8′in eski işletim sistemi olan Windows 7′ye göre ne gibi farklara sahip olduğuna göz atalım istedik

Windows 8′in Windows 7′den ne gibi farklara sahip olduğunu bir kaç başlık altında inceledik
İşte aradaki farklar ve Windows 8′in size getirdiği yenilikler;

Yeni Dokunmatik Ekran

Bambaşka bir deneyim sunacağını söylediğimiz Windows 8, yepyeni bir kullanıcı arayüzünü de beraberinde getiriyor
Windows Phone’da olduğu gibi Metro arayüzünü sunan Windows 8, Windows 7′de de bulunan dokunmatik ekran desteğinden çok farklıMetro arayüzü sayesinde menü derdi ortadan kalkıyor ve menülerin yerini döşemeler alıyor

Başlat Menüsü ve Masaüstü

Windows 8′deki Metro arayüzünü görenler masaüstü nerde diyebilir
Korkmaya gerek yok Windows 8′de masaüstü arayüzünü kullanabiliyorsunuzTabiki bir kaç değişiklik yine görülüyorBaşlat butonundaki ufak değişiklik dışında fazla bir değişiklik olmadığı görülüyorKlasör yapısı ve masaüstü görünümü aşağıdaki resimde görülüyor

Klasör yapısı biraz değiştirilmiş ve geliştirilmiş
Tek bir tıklama ile klasör işlemlerinizi yapabiliyorsunuzBir kaç işlem yapmanıza gerek kalmıyor

Windows 8 Çoklu Monitör

Windows 8′i hangi bilgisayarlar kullanabilecek sorunusun cevabı ise çok basit
Windows 7 işletim sistemini çalıştırabilen bütün bilgisayarlara Windows 8 kurulabilecekAyrıca Window 8 sadece Intel değil ARM gibi farklı yonga setlerine de kurulabilecek

Yukarıdaki resimde Windows 8′de görebileceğiniz çoklu monitör bulunuyor

Mobil Uygulama Geliştirin

Son zamanların en popüler alanlarından birisi de mobil uygulama geliştirme alanıdır
Microsoft’ta bunu düşünecek olmalı ki uygulama geliştirmenin önünü açıyorBir uygulama geliştiricisi Microsoft’un vermiş olduğu bu imkan ile hem masaüstü kullanıcılarına, hem tablet kullanıcılarına hemde dizüstü bilgisayar kullanıcılarına ulaşmasını sağlıyorBu da geliştiricinin uygulamasından para kazanma imkanını da artırmış oluyor

Aşağıdaki pencerede uygulama geliştiricilerinin göreceği arayüz yer alıyor

Geliştirdiğiniz uygulama Windows 8 kullanan bütün cihazlar tarafından indirilebiliyor
Ayrıca geliştirdiğiniz uygulamanın indirilme ve satılma gibi istatistiklerini de detaylı olarak incelemeniz mümkün

Basit Bir Kontrol Paneli

Denetim masası içerisinde kaybolan kullanıcıların gözü aydın diyebiliriz
Metro arabirimi çok basit ve sadece bir denetim masasını da karşınıza getiriyorArtık yanlışlık bazı işlemleri yapmanız tarih olacak

Basit denetim masasının yanı sıra gelişmiş denetim masası arayüzünü de kullanabilirsiniz
Windows 7′den alışkın olduğunuz denetim masası arabirimini Windows 8′de de kullanabilirsinizİşte aşağıdaki resimde bunu gösteriyor

Diğer Yenilikler ve Farklar

“Charms”:
MS’un Charms olarak adlandırdığı yeni özellik ile uygulamalar, cihazlar ve ayarlar arasında arama ve paylaşma özelliği geliştiriliyor
Arama:
Başlat menüsünü kaldırılması ile artık sadece Search Charm içerisinden değil, başlangıç ekranından da arama yapabiliyorsunuz
ARM desteği:
ARM altyapısı ile çalışabilecek olan Windows 8, birçok farklı cihaz üzerinde bizlere sunulacak
Windows Store:
Şu anki önizleme sürümünde bulunmasa da Windows Store, Windows 8′in önemli bir parçası olacak ve masaüstü uygulamalar sunacak Bu, geliştiriciler için yeni bir ekosistem anlamına geliyor
Bulut entegrasyonu:
Uygulamalarınızı, ayarlarınızı ve verilerinizi farklı PC’lerde kullanmak üzere çevrimiçi olarak eşitleyebileceksiniz

Konu - Аvαяoѕα. tarafından (10-09-2012 Saat 16:55 ) değiştirilmiştir.
- Аvαяoѕα. isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz.

Seçenekler
Stil